Masaj Terapi

Masaj Terapi

Masaj terapisi, vücuttaki yumuşak dokuların normalleşmesi amacıyla bu dokuların bilimsel bir halde manipüle edilmesidir. Durağan ya da hareketli basınç uygulaması, tutma, vücudun hareketi ya da vücuda doğru meydana getirilen hareketleri içeren manuel tekniklerden kaynaklanır. Masaj terapisi öncelikle ellerle uygulansa da bazen ön kollar ve dirsekler de kullanılır. Bu teknikler kas, iskelet, dolaşım, lenf, sinir ve öteki vücut sistemlerini etkiler. Masaj terapisinin temel felsefesi vücudun kendisini iyileştirme kabiliyetini destekleyen ve sağlığa ulaşmayı ya da iyileşmeyi amaçlayan “Vis medicatrix naturae (tabiatın iyileştirici gücü)” görüşünü içine alır.

Masajın Genel Olarak Faydaları

Genel olarak masajın kan dolaşımını, kan ve lenf akışını etkilediği, kas gerilimini ve gevşekliğini azalttığı, uyarı yahut sedasyon kanalıyla sinir sistemini etkilediği ve doku iyileşmesini hızlandırdığı bilinir. Bu etkisinde bırakır birkaç fayda sağlar:
Kas gerilimi ve sertliğini azaltır.
Kas spazmlarını dindirir.
Daha çok esneklik ve hareket aralığı sağlar.
Hareketin kolaylığı ve etkinliğinde artış sağlar.
Stresi azaltır ve gevşemeye destek olur.
Daha derin ve rahat solunumu destekler.
Kan dolaşımı ve lenf hareketinde iyileşme sağlar.
Baş ağrısı ve göz yorgunluğu gibi stresle ilişkili durumları dindirir.
Kas çekilmesi ve bağ incinmesi şeklinde yumuşak doku yaralanmalarının iyileşmesinde hızlanma ve bu yaralanmalarla ilişkili ağrı ve şişmelerde azalma sağlar.
Yumuşak doku yaralanmalarının ardından skar doku oluşumunda azalma sağlar.
Cilt sağlığı ve cildin beslenmesinde artış sağlar.
Duruşu etkileyen gerilim modellerini değiştirme kanalıyla duruşta iyileşme sağlar.
Muhteşem bir stres yönetim aracı olması sebebiyle stresi azaltır.
Sağlık hissi yaratır.
Anksiyete seviyesini düşürür.
Zihin-vücut ilişkisi bilincini artırır.
Gevşemiş bir zihinsel farkındalık halinin gelişimini destekler.
Masaj terapisinin bununla beraber belgelenmiş klinik faydaları da vardır. Örneğin masaj anksiyeteyi azaltabilir; genç astım hastalarında akciğer fonksiyonlarını iyileştirebilir; kronik iltihaplı bağlarırsak hastalıklarından mustarip kişilerde psiko-duygusal distresi azaltabilir; prematüre bebeklerde kiloda artış sağlayabilir ve motor gelişimi iyileştirebilir; bağışık sisteminin fonksiyonlarını artırabilir.

Masajın yardımcı olabileceği bazı tıbbi durumlar şunlardır: Alerjiler, anksiyete ve stres, artrit, astım ve bronşit, karpal tünel sendromu ve öteki tekrarlı hareket yaralanmaları, kronik ve geçici ağrı, dolaşım sorunları, depresyon, sindirim bozuklukları, gerilim baş ağrısı, insomnia, miyafasiyal ağrı, spor yaralanmaları ve temporomandibular eklem fonksiyon bozukluğu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.