Doğal Taşlar

Doğal Taşlar

Taşlarla doğrudan terapi yapmanın en az 3 yolu vardır. Bunlar:
*Sıcak Taş Terapisi / Taş Terapi Masajı
*Doğal Taş Terapisi / Kristal Terapi
*Doğal Taşlarla Enerji Terapisi’dir.

Sıcak Taş Terapisi

Isıtılmış taşlar kullanılarak yapılır bu taşlar amorftur, kristaller ısıtılmaz. Burada amaçlanan taşların şifa verici özellikleri/enerjileri ile ısı enerjisini bir arada kullanarak sinerjik etki yaratmaktır. Isıtılmış taş terapisini genellikle masaj uygulamalarıyla birlikte görürüz o zaman tekniğin adı “Taş Terapi Masajı” olur bu SPA’larda uygulanmasına alışık olduğumuz SPA Masajı olarak da bilinen özel bir masaj ve taş terapi türüdür. Bazı masaj uygulayıcıları taşların kendilerinin sağaltıcı etkilerine inanmazlar ve taşları yalnızca ısı emme yeteneklerinden dolayı kullanırlar. Bu durumda genellikle bazalt kullanılır. Burada termal enerji ile masajdan kaynaklanan mekanik enerjinin sinerjisinden bahsedilir. Taşların ve suyun sağaltıcı etkisine inanan terapistler yarı değerli taşları hatta kişinin almak istediği etkiye yönelik olarak seçip kullanırlar. Burada aynı anda 4 terapi gerçekleşir. Taşterapi + (taşın ısısından dolayı) termoterapi + (taşın su içinde ısıtılmış olmasından dolayı) hidroterapi + (ve sıcak taşla birlikte uygulanan masajdan dolayı) fizikoterapi.

Kristal Terapi

Burada hedeflenen taşların sağaltıcı etkilerinden doğrudan faydalanmaktır. Bu terapide kristal formu olan taşlar mutlaka kendi formalarında prizmatik yapıları bozulmadan kullanılırlar; ancak kuvars grubundan da olsa bazı kristallerin prizmatik formları oluşmaz, amorfturlar; onların da tamburlanmış şekilleri kullanılır. Örneğin: Kalsedon, pembe kuvars. Kristal ya da doğal taş terapisinde fiziksel anatomiden çok ruhsal anatomiye dikkat edilir. Taşlar sıcak taş terapisinde olduğu gibi kasları gevşetmek ve dolaşımı hızlandırmak amacıyla kas ve eklem bölgeleri hedeflenerek değil primer çakralar / 7 ana çakra hedeflenerek dizilir. Eğer daha detaylı bir terapi yapılacak ve terapi sekonder çakralara da hitap edecekse o zaman ilgili organa göre taş seçimi yapılabilir. Örneğin gözlere kök zümrüt konur.

Ek Bilgi: Zümrüt normalde renginden ve yaydığı sevgi, şefkat, iyilik, huzur enerjilerinden dolayı kalp çakrası için uygundur. Yalnız çok değerli bir maden olduğu ve gözlere de çok iyi geldiği için kalp çakrası için genellikle pembe kuvars, yeşim, krizopras tercih edilirken, zümrüt gözlere bırakılır.

Doğal Taşlarla Enerji Terapisi

Bu terapiyi uygulayacak terapistin en azından kristal programlamayı biliyor olması gerekir. Mümkünse kristallerle terapi alanında uzmanlaşmış olması ve yanında Reiki ya da biyoenerji gibi enerji uygulamalarını yapabiliyor olması istenir. Burada taşlar/kristaller yalnızca beden üzerine konularak çalışılmaz. Kristaller belirli bir amaç için programlanır ve aura içinde kalacak şekilde özenle dizilir. Aura ve çakralardaki olumsuz enerji ve blokajlar uygun taş(lar) ile gerekli teknikler ile temizlenirken gerekiyorsa aura ve çakralara taşlar ve enerji teknikleri aracılığıyla enerji takviyesi yapılır. Kişinin enerjisi bedenine dönük kristallerle yükseltilip güçlendirilirken, dışarıya dönük kristallerle topraklaması yapılır ve çift uçlu kristaller ile de dengelenir.

Bu terapi taş terapi masajı ile birleştirildiğinde (tercihen sonrasında) sonuç muazzam olur. Bunun için uygulayıcının en azından masaj terapisti, taş terapisti ve enerji terapisti olması gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.